SAHANDA YUMURTA

KOMŞULUĞUN NEREDEYSE BİTTİ , OTURDUĞUMUZ SOKAKTAKİ APARTMANDA YAN KOMŞUMUZU ÜST KAT KOMŞUMUZU BİLMEZ TANIMAZ HALE GELDİĞİMİZ ŞU GÜNLERDE OKUDUĞUM YAZI GEÇRKEN ÇOK HOŞUMA GİTTİ. ESKİDEN KOMŞUMUZU BİR GÜN GÖRMESEK MERAK EEDERDİK . ÇOCUKLARINI GÖRMESEK ANALARINA ANALARINI GÖRMESEK ÇOCUKLARINA SORARDIK . BAŞIN SIKIŞINCA İLK KOMŞUYA KOŞARDIK . ONLARDA İLK KOMŞU ANNENLERİNE GİDERDİLER . ESKİLER GERÇEKTEN SAF temiz özel ve güzeldi hemde herşeyiyle . . . İŞTE O YAZI :

Akşam saat 6 kapı çaldı. Komşum Hatice sordu; iki yumurta var mı? Ne o kız pasta mı yapacaksın dedim. Evet çocuğun doğum günü bugün yapayım demiştim. Eeee şimdi duymuş olduk, gidip bir varıp kutlamak lazım diye diğer komşum ile konuştuk.

Küçük altın çok pahalı, takacak değiliz ya elbet. Daha önceden bana gelmiş bir hediyeyi yaptım paket. Gittik. Sofradaki tavada iki yumurta, dörde bölünmüş bir domata başında üç çocuk gördük. Elimdeki hediyeyi düşürdüm yere istemeden. Çünkü az önce et pişirmiş yemiştik. Kalanları da kedilere vermiştik. Sonrası malum gerekeni yaptık. Komşularıma da sordum.

Meğer üç gündür hepimizden farklı akşamlarda iki yumurta almış Hatice. Ah be Hatice. Söylesene bize. Desene eşim evi terk edince aç kaldık biz diye. Ah be Hatice. Kur’an öğretir durursun bütün mahalleye. Bir kuruş sokmazsın cebine. Hediyeyi ayıp sayar, hafız yaparsın herkesi gece 12’ye kadar. Ah be Hatice. Kedi kadar akıl yokmuş bizde… Bu akşam et yiyecekler. Kahvede para da toplanmış faturalarını da ödeyecekler.

Bakkalımız hergün ekmeği yoğurdu benden dedi. Okul müdürü çocukların her şeyini üstlendi. Tek katlı ama kendi evi. İş de verecek bizim tekstilci Ali. Evde çalışacak bizim Hatice. Ama çaktırmayın; az iş yapacak çok para alacak haberi olmayacak. Okuttuğun her harfin bedeli işte şimdilik bu kadar olacak.

Hatice; yumurta kırmayacak, sofraya koymayacak bugün de. Hakkını helal et bize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir